Telefonu Soğuktan Koruma YollarıSoğuk havalar mobil cihazları nasıl etkiliyor? Telefonunuz soğukta donmasın. Bunlara dikkat!
Kar yağışı ve soğuk hava ülkemizi etkisi altına aldı ve soğuk akıllıtelefonların pili üstünde etkili olabiliyor. Aslında sıfırın altındaki dereceler pil içindeki  kimyasallara etki ederek telefonun düzgün çalışmasını bile engelleyebilir.

Günümüzde mobil cihazlarda lityum-iyon piller kullanılır ve pilin içinde lityum elektrolit adı verilen madde vardır. Kısaca elektrolitlerin akışkanlığı da telefona enerji sağlar. Sıcaklık düştüğü zaman yoğunlaşma oluyor ve iyonların geçişi de yavaşlıyor. Pil telefonu çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi sağlayamıyor. Bu yüzden soğuk koşullarda kullanım süresi düşebilir ve telefon kapanabilir.

Mesela Apple'a göre iOS cihazları 0º ile 35ºC arası ortam sıcaklıklarında kullanmak gerek. Sonuç olarak telefonların çoğu soğuk ortamdan sıcak ortama geçtiğinde yeniden düzgün şekilde çalışmaya başlar. Soğuk koşullar için basit birkaç ipucu var.

-Telefonunuzun şarjı olsun. Dolu olan pil soğuk koşullardan biraz daha az etkilenir.

-Kılıf kullanarak telefonu daha sıcak tutabilirsiniz.

-Telefonunuzu uzun süre soğuk bir yerde bırakmayın. Mesela bir gece boyunca arabada kalmasın.